Zprávy z akcí školy taekwondo ITF Silla Kolín

Silláci na Moravia Open aneb nejmenší výprava

V pátek se vypravila naše historicky nejmenší a nejmladší výprava – a to doslovně – jen tři závodníci ve věku 6, 7 a 8 let samozřejmě v doprovodu rodičů do Ostravy na druhý ročník mezinárodních závodů Moravia Open. Na tyto závody se sjelo téměř 400 závodníků z 6 států a 21 oddílů.
Po dlouhé deštivé cestě jsme se ubytovali ve čtyřhvězdičkovém hotelu Park Inn a po krátkém tréninku jsme odjeli na registraci do sportovní haly. Radost dětí z dobrodružné výpravy a chuť závodit byla obrovská, až jsme museli děti nechat před hotelem vyřádit a trochu unavit, aby z hotelu neudělaly kůlničku na dříví. V sobotu závody začínaly až ve dvanáct hodin, takže sobotní ráno bylo pohodové a snídani jsme si užili až do deseti hodin. Pak jsme se přesunuli do haly a po rozcvičení netrpělivě čekali na zahájení. Vinou pozdějšího příjezdu tří výprav byl začátek posunutý, ale nakonec jsme se dočkali.
Na tuto soutěž se přihlásili jen tři naši nejmenší talentovaní žáčci, pro které zatím nebylo mnoho závodů. Starší závodníci a vyšší pásci měli před 14 dny závody STM v Brně a za 3 týdny se uskuteční MČR všech kategorií v Nymburce, takže podzimní taekwondo program je nabitý a je jasné, že ne všichni se mohou zúčastnit všech závodů.
Tyto ostravské závody nás oslovily kvůli množství vypsaných kategorií právě pro malé děti, které na oficiálních závodech mohou cvičit pouze sestavy a případně od zeleného pásku skákat speciální techniky. Avšak na těchto závodech byly děti rozděleny na kategorii mini (do 7 let), mladší žactvo (8-10 let) a starší žactvo (11-13 let). Kromě technických sestav měla kategorie mini ještě disciplínu kopy na lapu za 10 sekund a boj s pěnovými tyčemi navíc s opravnými koly v případě vypadnutí v prvním kole. Kategorie žáků nižších pásků měla boj na první bodovanou techniku (velmi bezpečný boj vhodný právě pro začátečníky) opět s opravnými koly a speciální techniky. Proto jsme se rozhodli těchto závodů zúčastnit a bylo to správné rozhodnutí. Už se těšíme, že za rok opět přijedeme a doufám, že ve větším počtu! Ale zpět k závodům.
Jako první se rozjela kategorie mini žákyň, kde nastoupila naše nejmladší závodnice Petra Heydušková (6 let) v kategorii technických sestav žlutých pásků. Ta ve všech kolech podala bezchybný výkon a zaslouženě vybojovala svoji první medaili a rovnou zlatou. Ihned po vyhlášení jsme doslova přeběhli na druhý ring, kde začala stejná kategorie, avšak chlapecká. Zde jsme měli další želízko v ohni – Rudolfa Hroudu (7 let). I Ruda postupoval pavoukem bez zaváhání až do finále, které k naší veliké radosti také vyhrál. Takže druhé zlato! Vzápětí na dalším ringu začaly technické sestavy žlutých pásků mladších žáků, kde nastupoval náš „nejstarší“ závodník Richard Štěrba (8 let). Ríšovi se i přes jeho skvělý výkon nepodařilo dosáhnout na medaili a po dvou vítězných kolech vypadl těsně ve čtvrtfinále. Zkrátka čím starší kategorie, tím je větší konkurence. Pak měla žákovská kategorie přestávku a následovaly sportovní boje seniorů (+18 let), divácky nejatraktivnější kategorie. Děti pozorně sledovaly zápasy a už se nemohly dočkat vlastních bojů.
Opět se začínalo od nejmladší kategorie mini – nejprve obloukové kopy za 10 vteřin a pak boj na první zásah s pěnovými tyčemi. Boje byly napínavé a jako první startovala naše Péťa. Té se díky opravě podařilo vybojovat třetí místo a její medailová sbírka se rozrostla o druhou medaili tentokrát bronzovou. V kopech na lapu Pétě neuznali rozhodčí první a poslední kop a zapsaných 17 kopů na medaili nestačilo. Jako další nastupoval Ruda na kopy na lapu i na pěnové tyče. Soupeřům v boji vůbec nedal šanci, všechny zápasy jednoznačně vyhrál a bylo z toho zaslouženě druhé zlato. V kopech na lapu skončil na krásném třetím místě. Jako poslední na boj, ale už za mladší žáky nastoupil Richard Štěrba. Ten měl smůlu na los a ve druhém kole vypadl s celkovým vítězem této kategorie. Avšak díky opravnému kolu dokázal všechny ostatní soupeře porazit a byla z toho těžce vybojovaná stříbrná medaile. Do této kategorie byl přihlášen tréninkově i Ruda, který měl díky opravě 3 zápasy, jeden vítězný a dvě prohry. To na medaili nestačilo, ale získané zkušenosti jsou velmi cenné. Jako úplně poslední zkusila štěstí naše Péťa v mladších žákyních - boj na první bod. První kolo bylo velmi vyrovnané, ale v závěru Péťa zabodovala a postoupila do dalšího kola. Tam už si více věřila a také zjistila, jaké techniky na soupeřky platí. Probojovala se až do finále, kde se jí podařilo ve velmi vyrovnaném zápase těsně zvítězit.
Pak už jen rozloučení s organizátory a cesta domů. Všem dětem blahopřejeme k předvedeným výkonům i krásným výsledkům a přejeme hodně chuti do cvičení a pak úspěchy jistě přijdou samy.

O úspěchu naší výpravy se můžete dočíst také v Kolínském Deníku: Nejmladší kolínští taekwondisté slaví úspěch, přivezli medaile

Připomínám následující podzimní program -  listopadové MČR v Nymburce (13.-15.11.), prosincové přátelské závody v Bělé p. Bezdězem (5.12.) a před vánocemi zkoušky na vyšší technické stupně.